Zarządzanie czasem w biznesie i w życiu
Umiejętność zarządzania czasem to przede to wszystkim planowanie, organizowanie i w pełni świadome budowanie najlepszych nawyków związanych z produktywnością.
Jest to proces codzienny, a celem jego jest efektywne kształtowanie czasu poprzez m.in.:
- systematyczne ustalanie harmonogramów działań;
- tworzenie specyfikacji zadań do wykonania;
- delegowanie obowiązków na niższe szczeble zarządzania oraz stosowanie innych tego typu systemów, które pomagają zorganizować czas w sposób jak najbardziej efektywny;
- ocenę i planowanie czasu niezbędnego do realizacji celów;
- dążenie do efektywniejszego wykorzystywania czasu poprzez podnoszenie skuteczności działania.
Zatem efektywne zarządzanie sobą w czasie polega przede wszystkim na optymalizacji i konsekwencji, a nie jest to zadanie łatwe.
W istocie rzeczy bowiem, czas jest nieuchwytny i tak naprawdę nie można nim zarządzać odpowiednio do naszych oczekiwań.
Jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, to nauczyć się lepiej i efektywniej wykorzystywać ten czas, który mamy do dyspozycji, zwłaszcza na początku kształtowania dobrych nawyków. Jest to równoznaczne z tym, że poprzez kontrolowanie tego, co robimy, zarządzamy sobą w czasie i dokładnie to powinniśmy mieć na myśli, mówiąc o zarządzaniu czasem.
Zarządzanie sobą w czasie jest bardzo ważne w każdej dziedzinie naszego życia, zarówno w obszarze pracy, jak i w życiu prywatnym. Mamy ograniczoną ilość czasu i od nas zależy, gdzie go ulokujemy.
Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić jest wytyczenie sobie celów krótko i długoterminowych oraz określenie podstawowych priorytetów w dążeniu do nich. Pozwolą one na wyeliminowanie czynników, które dekoncentrują i obniżają wydajność pracy.
Dobrze sformułowany cel powinien być:
- konkretny, tak aby jasno było wiadomo, do czego się dąży np. do bycia szczęśliwym, co dla jednych może oznaczać bycie bogatym, dla innych bezpiecznym, lub też otoczonym gromadką dzieci itd.,
- mierzalny, tj. powinien istnieć jakikolwiek sposób, aby jednoznacznie określić, kiedy cel zostanie osiągnięty (np. zastanowić się nad tym, po czym poznam, że jestem szczęśliwy/a?).
Reasumując, czas to swoisty kapitał, który warto starannie inwestować.
Nie można kupić, zmagazynować ani rozmnożyć czasu, gdyż jest on zasobem ograniczonym. Z każdą chwilą naszego życia staje się coraz cenniejszy, a poszukiwanie straconego czasu skazane jest na porażkę.