Zakup roweru a koszty uzyskania przychodu
W wielu przypadkach podatnicy balansują po cienkiej granicy w przypadku możliwości zaliczania niektórych wydatków do kosztów prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Sytuacji tej nie ułatwia fakt, że organy podatkowe bardzo restrykcyjnie podchodzą do możliwości zaliczania zakupów do kosztów uzyskania przychodu. Jak jest więc w przypadku nabycia roweru?
Czy rower może być wykorzystywany przez podatnika jako pojazd służbowy?
Przepisy prawa podatkowego nie zawierają wyłączenia od kosztów uzyskania przychodu zakupu roweru. Istotne w tym przypadku jest jednak, aby pojazd ten był używany przez podatnika do prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że zakup roweru może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany również w działalności gospodarczej podatnika.
W przypadku, gdy wartość zakupionego przez podatnika roweru nie przekracza 10 tysięcy złotych wydatek ten będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo. Jeżeli natomiast cena zakupu przekroczy tę kwotę rower będzie podlegać amortyzacji.
Istotne jest również to, że w przypadku kontroli, podatnik będzie obowiązany udowodnić organowi podatkowemu, że faktycznie korzysta z jednośladu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto należy pamiętać, że aby móc zaliczyć nabycie roweru na potrzeby działalności gospodarczej podatnik musi należycie udokumentować takie nabycie na przykład za pomocą faktury.
W jakiej wysokości należy odliczyć podatek od towarów i usług?
Co do zasady w przypadku samochodów osobowych podatnikowi przysługuje w obecnym stanie prawnym 50 % odliczenia podatku od towarów i usług, w przypadku gdy samochód jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych (tj. do działalności gospodarczej i do celów służbowych). Jeżeli zaś podatnik zadeklaruje na formularzu VAT-26, że pojazd będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów służbowych ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku VAT. Jak jest natomiast w przypadku roweru?
Okazuje się, że ustawodawca daje możliwość pełnego odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej zakup roweru. Powyższą tezę potwierdzają liczne interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydane przez organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP2/443-377/14/KO.
Oznacza to, że w odniesieniu do roweru nie mają zastosowania ograniczenia w odliczeniu podatku od towarów i usług przewidziane dla samochodów osobowych. W związku z tym podatnikowi prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą, z uwagi na fakt wykorzystywania roweru do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do pełnego obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.