Przychód a dochód – Jaka to różnica?
Zdarza się, że podstawowe pojęcia nadal są mylone, najczęściej mylą się takie zagadnienia, jak: przychód, dochód i zysk. Jest to bardzo ważne, aby poznać różnice między tymi określeniami i mieć pewność, że nasz biznes zarabia.
Mylenie pojęć i brak kontroli nad finansami to częste błędy szczególnie początkujących przedsiębiorców. Związane jest to z pełnieniem nowej roli zawodowej.
Prowadząc firmę musimy biegle operować językiem biznesowym i pamiętać, że przelew od Klienta to nie jest nasza „wypłata” 🙂
Według słownika języka polskiego PWN zarobić — zarabiać
«otrzymać zapłatę za wykonaną pracę; też: osiągnąć zysk z transakcji handlowej»
Może się tak zdarzyć, że zarobisz 2000 zł ale nic nie zarobisz! I tu należy wrócić do powyższej definicji. Jak się okazuje otrzymać zapłatę, a osiągnąć zysk to dwie różne rzeczy.
Liczenie pieniędzy przy prowadzeniu biznesu to bardzo ważna umiejętność, dlatego poznajmy kolejne zagadnienie, czyli PRZYCHÓD.
Co to jest przychód?
To są wszystkie pieniądze, które do Ciebie wpływają najczęściej od Twoich Klientów za produkty czy usługi. Czy po tym możemy ocenić kondycję firmy? NIE! Nie wiemy, jakie koszty poniosła firma.
UWAGA! Przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej to właśnie przychód jest brany pod uwagę! Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej od stycznia 2022 roku wynosi 3 010 zł brutto.
Niestety nie jest to do końca sprawiedliwy ogranicznik, ponieważ każda branża ma inne koszty.
Co to są koszty?
W uproszczeniu są to wszelkie wydatki poniesione, które przybliżą firmę do uzyskania przychodu. To właśnie koszty pośrednio decydują ile zapłacisz podatku.
Co to jest dochód?
W dużym uproszczeniu:
Przychód – koszty = dochód
I to właśnie od dochodu zazwyczaj płacimy podatki PIT i CIT.
Kiedy firma zarabia?
Czasami dzieje się tak, że koszty są większe niż przychód, a co za tym idzie- nie ma dochodu, jednak nie ma co od razu wyciągać wniosków, że prowadzony biznes jest nieopłacalny. W przypadku, gdy sytuacja utrzymuje się na minusie przez długi czas to warto przeanalizować opłacalność firmy lub uwzględnić rozwiązania, które przyniosą nam wynik na plus.
Dlatego tak ważna jest znajomość definicji przychodu czy dochodu szczególnie dla przedsiębiorców.