Pies jako koszt uzyskania przychodu
Do kosztów uzyskania przychodów, przedsiębiorcy mogą zaliczyć wiele różnych transakcji, ze względu na to, iż katalog tych kosztów nie jest zamknięty, wywołuje to często poruszenie. Najważniejsze przy kosztach jest to, aby przedsiębiorca w razie ewentualnej kontroli zdołał udowodnić, że dany element przyczynił się do wygenerowania przychodu.
Pies jako koszt uzyskania przychodu
Zacznijmy od tego, że sam zakup psa już może być kosztem uzyskania przychodu oraz późniejsze jego utrzymanie, czyli wyżywienie, weterynarz, a nawet tresura. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach wydatki na psa mogą być kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy.
Podstawowym czynnikiem zaliczenia psa i kosztów z nim związanych do wydatków firmowych jest pełniona funkcja w przedsiębiorstwie. Tak samo, jak z pracownikiem – dopiero po zatrudnieniu pracownika, możemy odliczać koszty, które wiążą się z jego funkcją.
Niestety nie wystarczy tylko fakt, iż pies będzie oddanym kompanem przy wykonywaniu czynności związanych z przedsiębiorstwem – takie uzasadnienie nie przekona fiskusa.
Jakie funkcje może pełnić pies?
Stróż
Gdy pies przebywa przez całą dobę na terenie firmy i rzeczywiście wykonuje funkcję obronną, to nasze wydatki związane z jego utrzymaniem nie powinny być problematyczne dla fiskusa. Najlepiej, gdy podatnik posiada magazyn lub firmę w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania. Oprócz psa kosztem będzie również zapewnienie mu miejsca noclegu jak np. buda.
Warto wiedzieć, że nasz pies, aby pełnić funkcję stróża, musi posiadać odpowiednie gabaryty. Chihuahua, czy jamnik niestety nie przekonają urzędu skarbowego, że są potencjalnym niebezpieczeństwem dla włamywacza.
Pies terapeutyczny
To kolejna funkcja, jaką może pełnić nasz czworonożny przyjaciel. Pies terapeutyczny wykorzystywany jest przy dogoterapii – metodzie, która wspomaga proces terapii czy rehabilitacji. Takie zajęcia mogą mieć usposobienie rekreacyjne, terapeutyczne lub edukacyjne. W tym przypadku również ważna jest rasa którą wybierzemy.
Hodowla psów
Przy założeniu hodowli psów — w tym przypadku również wydatki związane z psami będą mogły zostać odliczone od uzyskanego przychodu, gdyż stanowią źródło dochodu firmy.
Oczywiście to nie są jedyne funkcje, które pies może pełnić. W innych okolicznościach, gdy nie mamy pewności czy dany wydatek możemy zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu, warto zwrócić się o pomoc do księgowej.