Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca
Wiele osób szuka magicznych sposobów na motywację, większą efektywność, na bycie bardziej skoncentrowanym. Chcą być bardziej wydajnymi, szybciej realizującymi swoje założenia i odnoszącymi większe sukcesy. Jednak badania pokazują, że to, czego ludzie powinni się nauczyć to… odpoczywać.
Z ust Polaków można często usłyszeć “wyśpię się po śmierci”, „nie mam czasu na odpoczynek” lub, że „czas to pieniądz”. Jest to jednak poszukiwanie wymówek przed tym, co naprawdę ważne dla funkcjonowania na optymalnym poziomie i utrzymania zdrowia. Chcemy wszystko szybciej konsumować, szybciej się uczyć, szybciej dochodzić do sukcesów i przemieszczać się z miejsca na miejsce. To ogromna pułapka.
Wypalenie zawodowe i wypalenie organizmu
Ludzki organizm ma swój rytm – dobowy i nocny i zaburzanie go poprzez bezustanne przesuwanie granicy między pracą, a czasem wolnym powoduje przewlekłe zmęczenie, mniejszą wydajność, choroby serca i kręgosłupa. Tracą na tym również relacje partnerskie i rodziny. Nadużywanie substancji, takich jak napoje energetyczne czy alkohol (no bo wieczorem dochodzi do nas, że w sumie to jesteśmy nieszczęśliwi i trzeba coś z tym uczuciem zrobić) tylko pogarsza stan zdrowia i sytuację.
Polacy – Tytani pracy
Od pierwszych lat szkolnych wtłacza się młodym Polakom do głowy wizję pracy ciężkiej, a niekoniecznie mądrej. Z takim nastawieniem idziemy jako dorośli na 8,10, 12 godzin, po czym wracamy wyczerpani nie samą pracą, a zmuszaniem się do niej. Niewyspani, zagonieni i z przerośniętymi oczekiwaniami naszych szefów lub nas samych, wyczerpujemy nasze baterie życiowe, tracąc po drodze jakikolwiek sens.
A wystarczyłoby dać sobie przyzwolenie… na odrobinę lenistwa, masaż, przerwy na gimnastykę, większą ilość snu oraz… weekendy wolne od pracy.
Efekty naszych firm, naszych pracowników zależą od odpowiedniej proporcji pracy do odpoczynku. Zabiegany przedsiębiorca czy zamęczony pracownik będą popełniać błędy. Zamiast dać sobie czas na odpoczynek, będą się irytować i szukać przyczyn nie tam gdzie trzeba. W niekompetencjach, w chorobach wywołanych przez nieprawidłowy tryb życia i w obwinianiu się za coś, co nie istnieje.
Zatem odpoczynek jest dzisiaj umiejętnością kluczową. Jak się w ogóle za niego zabrać?
- Odrzuć perfekcjonizm
Jeśli coś jest zrobione wystarczająco dobrze, ale nie idealnie, to wszystko jest OK. Domykaj zadania, skreślaj je z listy to-do, a to w zupełności wystarczy. Zrób swoje, wróć do domu i zajmij się nicnierobieniem.
2. Gimnastykuj się
Twoje ciało jest po prostu zmęczone i napiętę siedzeniem, gonitwą i pracą. Rozciągaj je i wzmacniaj regularnie mięśnie, aby utrzymywały Twój kręgosłup jeszcze przez długie lata Twojego życia. Zadbany organizm lepiej rozwiązuje problemy związane z potencjalnymi chorobami, ma więcej energii i lepiej wygląda.
3. Skup się na tym, co ważne
Dajemy się tak łatwo rozpraszać i często to, co robimy nie przynosi rezultatów. Zadawaj sobie pytanie, czy to, co akurat robisz przybliża Cię do realizacji któregokolwiek z Twoich zamierzeń? Odkładanie w czasie zadań sprawia, że stają się trudniejsze niż zabranie się za nie. Swoją uwagę i działania skupiaj na tym, co ważne.
4. Pobądź trochę w ciszy
Uciekamy od swoich myśli, odczuć i emocji, zagłuszając je tym, co w smartfonie, telewizji, czy w radio. Zbombardowany tymi impulsami mózg jest potwornie zmęczony i mniej efektywny. Bądź w ciszy najczęściej, jak tylko możesz.
Mamy nadzieję, że tym artykułem pomożemy zabieganym osobom i nakłonimy ich do…
“Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony.” Publius Ovidius Naso