Od września zaczną obowiązywać istotne zmiany w zakresie wystawiania faktur do paragonów
Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami przedsiębiorcy mogą odebrać fakturę w terminie trzech miesięcy od dnia zrobienia zakupów. Na podstawie nowych przepisów mających na celu kolejne uszczelnienie podatku VAT, które zaczną obowiązywać od września 2019 roku, podatnik utraci prawo zwrócenia się o wydanie faktury do paragonu w ciągu wskazanych wcześniej trzech miesięcy.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązuje wprowadza zasadę, zgodnie z którą przedsiębiorca będzie miał obowiązek odebrać fakturę od razu przy zakupie. Od tej reguły istnieje jednak jeden wyjątek. Podatnik, który będzie chciał uzyskać fakturę na podstawie paragonu w innym terminie niż termin zakupu będzie mógł to zrobić, gdy na paragonie będzie się znajdował jego NIP, na podstawie którego będzie można wystawić fakturę. Oznacza to, że sam paragon z podanym numerem identyfikacji podatkowej nie będzie stanowił dowodu księgowego, który uprawni podatnik do odliczenia podatku od towarów i usług, ani też nie pozwoli na ujęcie danego zakupu w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorstwa.
Istotne znaczenie ma fakt, że obowiązująca od września nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zawiera również przepisy przejściowe. Zgodnie z tymi przepisami w odniesieniu do paragonów, które zostały wystawione przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy (tj. przed 1 września 2019 roku) podatnicy będą mieli możliwość odebrania faktury do paragonu na starych zasadach, czyli w ciągu trzech kolejnych miesięcy od dnia zakupu, nawet jeżeli na paragonie tym nie będzie podany numer identyfikacji podatkowej.
Przy analizowaniu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur do paragonów należy również zwrócić uwagę na przepisy dotyczące sankcji w stosunku do przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do nowych norm. Zgodnie z nowelizacją, jeżeli sprzedawca, który po dniu rozpoczęcia obowiązywania znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu (bez wskazanego numeru identyfikacji podatkowej kupującego), będzie musiał ponieść dodatkowy koszt zobowiązania podatkowego
w wysokości 100 % kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze. Natomiast podatnik, który uwzględni w ewidencji wystawioną fakturę niezgodnie z obowiązującymi od 1 września 2019 roku przepisami, również zostanie obciążony dodatkowym zobowiązaniem w wysokości 100 % podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, że w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność na podstawie kodeksu karnego skarbowego organ podatkowy nie będzie ustalał dodatkowego zobowiązania podatkowego za czynności wystawienia faktury do paragonu lub zewidencjonowania takiej faktury.