Ministerstwo Finansów szykuje drugą odsłonę tak zwanego SLIM VAT
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowowprowadzony pakiet SLIM VAT. Przewiduje on wiele uproszczeń w zakresie podatku od towarów i usług. Należą do nich między innymi:
-uproszczenia przy dokonywaniu korekt faktur,
-spójne kursy walut dla VAT i podatków dochodowych,
-odliczenie podatku VAT w przypadku nabycia usług noclegowych w celu ich odsprzedaży,
-wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco, łącznie do 4 okresów, przy rozliczeniach miesięcznych,
-zwiększenie wartości prezentów o małej wartości z 10 do 20 złotych.
Minister Finansów zapowiedział jednak, że to nie koniec wprowadzania ułatwień w rozliczeniu podatku od towarów i usług. Do konsultacji został skierowany właśnie kolejny pakiet zmian zwany SLIM VAT 2.
Jakie propozycje przedstawiło Ministerstwo Finansów?
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, drugi już pakiet SLIM VAT ma na celu usunięcie wielu przestarzałych i niepotrzebnych obowiązków, które nadal spoczywają na przedsiębiorcach. W ocenie Ministerstwa Finansów, dzięki informatyzacji Krajowej Administracji Skarbowej, wiele dotychczasowych obowiązków w zakresie VAT nie ma już racji bytu. Zmiany mają objąć pięć obszarów, tj.:
-prostsze fakturowanie,
-przyjazne odliczanie VAT,
-VAT w obrocie międzynarodowym – korzyści i pewność prawa,
-VAT – łatwiejszy obrót nieruchomościami,,
-poprawa płynności w MPP i ulga na złe długi.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wyjaśnił na czym konkretnie będą polegały zmiany. Zgodnie z jego zapowiedziami podatnicy nie będą już musieli wskazywać przyczyny korekty faktur. Resort zamierza również zrezygnować z duplikatów faktur oraz wydłużyć możliwość wystawienia faktury z 30 do 60 dni przed dostawą towarów, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki.
Pakiet SLIM VAT 2 ma również rozwiązać problemem faktur zbiorczych. Proponowane ułatwienie polega na zniesieniu ograniczeń w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących. Jak wskazuje się, po wejściu w życie SLIM VAT 2, możliwe będzie stosowanie ich np. gdy przedsiębiorca udzieli rabatu dla poszczególnych dostaw lub usług. W efekcie zmiana ułatwi, przyspieszy i uelastyczni zbiorcze korekty, a to oszczędzi czasu przedsiębiorcom.
Ponadto szykują się również zmiany dla przewoźników oraz użytkowników komunikacji zbiorowej. Obecnie za fakturę uznaje się bilety np. kolejowe czy autobusowe, które dokumentują przejazd na odległość większą niż 50 km. Przy mniejszych odległościach konieczne jest kłopotliwe proszenie o fakturę w kiosku albo u kierowcy. SLIM VAT 2 ma za zadanie znieść wyżej wskazany limit kilometrów, co oznacza możliwość odliczenie VAT od krótszych przejazdów związanych z działalnością gospodarczą podatnika.
Kolejną zmianą, którą obejmuje najnowszy pakiet SLIM VAT 2 jest poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Ministerstwo Finansów przedsiębiorcy będą mieli możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT prowadzonymi w różnych bankach, a także opłacać z rachunków VAT składek na rzecz KRUS.
Ponadto uproszczenia zawarte w pakiecie SLIM VAT 2 mają również:
-ułatwić odliczenia VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej,
-zapewnić pełniejszą neutralność w opodatkowaniu importu usług,
-uregulować sposób dokonywania korekty in-minus w przypadku importu usług oraz WNT,
-ułatwić wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami,
-wydłużyć czas na skorzystanie z ulgi na złe długi z 2 do 3 lat.