Kasy rejestrujące, a sprzedaż za pośrednictwem automatów- szczególne procedury
Co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych powinna być udokumentowana paragonem. Jednakże jak wskazuje Ministerstwo Finansów przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów.
Kiedy przy sprzedaży za pomocą automatów, nie trzeba wystawiać paragonu?
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przy zastosowaniu automatów i będą używać kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mogą nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, jeżeli zapewnią nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży poprzez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług w sposób określony w przepisach o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas, które zostały uregulowane w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.
Jakie dane muszą być widoczne przy dokonywaniu zakupu na automacie, by nie było obowiązku wystawiania paragonu?
Kasa zainstalowana w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług może nie emitować paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy pozycji paragonu dotyczących transakcji sprzedaży danych przez nie mniej niż 30 sekund lub do rozpoczęcia kolejnej transakcji sprzedaży w kolejności:
-numer unikatowy kasy,
-numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,
-datę sprzedaży,
-numer kolejny paragonu,
-łączną wartość sprzedaży brutto,
-łączną kwotę podatku,
-typ formy płatności,
-inne formy płatności.
Paragon w postaci elektronicznej
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów podatnicy mają możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej. Przy prowadzeniu ewidencji przy użyciu kas on-line, można wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.