Jak być szczęśliwym przedsiębiorcą?
Przedsiębiorcy to – można śmiało powiedzieć – szczególna grupa osób. Tworzą bowiem oni nowe miejsca pracy oraz szukają rozwiązań tam, gdzie inni widzą tylko problemy. Podejmują ryzyko, pracują często więcej niż etatowcy, mają wszechstronną wiedzę. To bohaterowie codzienności.
Spróbujmy więc określić to, co może nam pomóc odczuwać szczęście, będąc przedsiębiorcą.
Szczęście oznacza powodzenie w zarówno w przedsięwzięciach, jak i w sytuacjach życiowych, zbieg pomyślnych okoliczności. O wiele łatwiej jest być szczęśliwym przedsiębiorcą, gdy jest się szczęśliwym człowiekiem.
Szczęście jest jednak związane z subiektywnym postrzeganiem i indywidualnym doświadczeniem. Wiele dotychczasowych badań wskazuje, że poczucie szczęścia nie jest ściśle związane np. z dobrobytem, kontrolą państwa i wieloma zdroworozsądkowymi kategoriami. Musimy sobie uświadomić, że ile ludzi, tyle definicji tego, co konkretnie daje szczęście. Opinie zawierają wiele subiektywnych ocen czy odczuć, które nijak mają się do obiektywnego „szkiełka i oka”.
Mówienie o byciu szczęśliwym przedsiębiorcą w dzisiejszych czasach brzmi być może nieco abstrakcyjnie, trochę, jak oksymoron. Często nam się wydaje, że jest to możliwe jedynie w innych krajach, gdzie rząd wspiera biznes, zamiast rzucać mu kolejne kłody pod nogi. Myślimy też o miejscach, w których firmy doskonale się rozwijają, pracodawcy dobrze płacą pracownikom, a właściciele myślą, gdzie zainwestować zarobione pieniądze. „Czy jest to możliwe w Polsce?” – zastanawiamy się.
W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy to jest coś na co mam wpływ (np. jeśli w moim mieście, albo kraju jest źle, to czy warto wyprowadzić się do innego?), czy z kolei denerwuję się czymś, na co wpływu nie mam.
Jeśli mamy związane ręce w kwestiach ogólnych, może warto pomyśleć o tym, co realnie możemy zrobić np. zwiększanie kompetencji swoich i zespołu
Możemy to zrobić poprze kursy, szkolenia, dodatkowe studia.
Może dobrym pomysłem byłoby również poświęcić nieco czasu na treningi relaksacyjne. Nagromadzenie pozytywnych emocji, lepsze samopoczucie, na pewno się przyda. Jeśli się już zrelaksujemy, zadbamy o to, na co mamy wpływ, czyli np. zwiększenie sprzedaży, zadowolenie klientów i pracowników oraz naszej satysfakcji, naszego szczęścia.
Jeżeli pragniesz być szczęśliwym przedsiębiorcą, ważne byś widział sens w swojej pracy i skupiał się na tym, na co masz wpływ zamiast tego, na co wpływu nie masz. Dbałość o rozwój osobisty i rozwój firmy oraz troska o swoje dobre samopoczucie, pozwoli zachować równowagę między pracą a życiem osobistym i umożliwi stawanie się szczęśliwym przedsiębiorcą.