Etat czy własny biznes – co jest lepsze?
Jeszcze nie tak dawno większość Polaków pracowała na tzw. etacie. Rzadko zdarzało się, aby porywali się na prowadzenie własnej firmy, ponieważ było to nie lada wyzwanie oraz ogromne ryzyko finansowe. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje na własny rachunek, dostrzegając w tym swoją szansę na rozwój i niezależność.
Jedna i druga forma zarobkowania mają swoje zalety i wady.
Mocne strony pracy na etacie
Zacznijmy od zalet. Otóż zatrudnienie na etacie daje (złudne) poczucie bezpieczeństwa. Pracownik ma bowiem zapewniony płatny urlop, stałe wynagrodzenie, ochronę socjalną. Może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego itp. Ten rodzaj zatrudnienia zapewnia również znacznie wyższą emeryturę przy takim samym zarobku, co przy działalności gospodarczej.
W pracy na etacie zazwyczaj wiesz, ile zarobisz. Możesz przewidzieć pewne premie i bonusy, jednak nadal jesteś w stanie wyliczyć ile zarobisz przez dany rok. Wiadomym jest, że im lepszym będziesz specjalistą, tym wynagrodzenie będzie wyższe, choć nie zawsze to ze sobą współgra.
Zagrożenia wynikające z pracy na etacie
Wadą pracy na etacie jest to, że nasza niezależność i pomysły są krępowane i nadzorowane przez kierownictwo. Nasz czas pracy oraz obowiązki są ściśle określone i narzucone odgórnie. Musimy prosić się o urlop i dostosowywać go do pozostałych pracowników. Co najbardziej ryzykowne, pracę tę możemy z dnia na dzień stracić.
Największe korzyści prowadzenia swojego biznesu
Własna firma, z kolei, daje o wiele więcej swobody. Przedsiębiorca sam sobie wyznacza swoje cele i działania, samodzielnie podejmuje decyzje odnośnie firmy. Przedsiębiorca we własnym zakresie ustala podział praw i obowiązków w firmie i decyduje kogo zatrudnić, z jakimi kontrahentami nawiązać relacje biznesowe, do jakich klientów kierować swoje towary czy usługi. Niezależność jest jedną z najważniejszych zalet prowadzenia własnej firmy.
Oczywistym plusem działalności biznesowej jest również to, że możesz sam ustalać godziny swojej pracy oraz decydować, ile czasu poświęcisz swojemu biznesowi. Można również samodzielnie dopasować godziny pracy do potrzeb swojego życia prywatnego. Co więcej, przedsiębiorca ma możliwość zmniejszania kosztów prowadzenia działalności, jak i zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z prowadzeniem działalności takich, jak księgowość, czynsz, wydatki, energia, samochód, paliwo, komputer, itp.
Jakie ryzyko ponoszą przedsiębiorcy?
Jednak jak to zwykle bywa – każdy kij ma dwa końce. Tak jest na przykład z elastycznym czasem pracy. Z jednej strony – to Ty planujesz, kiedy i jak długo będziesz pracował i nikt nie będzie Cię z tego rozliczał, z drugiej jednak strony właśnie przez tę elastyczność, trzeba samemu wykazać się większą samodyscypliną i dobrą organizacją czasu. Wielu przedsiębiorców nie ustawia granic – do której godz. odbierają telefony od kontrahentów itp. Nie potrafią też odpoczywać. Jest to pułapka, która może doprowadzić do kłopotów zdrowotnych i rodzinnych.
Minusem prowadzenia swojej firmy jest fakt, że przedsiębiorca sam musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne oraz we własnym zakresie musi odprowadzać podatek dochodowy. Odpowiedzialność za firmę, pracowników, pozyskiwanie klientów – spoczywają na nim. Istotną wadą jest również niepewność zarobków. Nigdy nie wiadomo, ilu klientów przyniesie dany miesiąc oraz czy będą uczciwie opłacali faktury. Kolejnym trudnym czynnikiem jest zwalnianie pracowników, co często jest nieuniknionym lecz przykrym obowiązkiem. Zatrudnianie nowych – takich, którzy będą odpowiedni i szybko się uczyli to również nie lada wyzwanie.
Podsumowanie
Zarówno praca na etacie, jak i prowadzenie swojej firmy ma swoje korzyści i ciemne strony. Żadna z form pracy nie jest ani lepsza ani gorsza. Decyzję o tym, którą z nich podejmiemy powinniśmy podjąć po gruntownej analizie naszych możliwości, oczekiwań od życia zawodowego oraz sprawdzenia, która ścieżka będzie dla nas lepsza.