Dlaczego warto prowadzić biznes w Polsce?
Dlaczego coraz więcej firm zwraca uwagę na nasz kraj jako miejsce prowadzenia biznesu?
Otóż Polska awansowała do grona 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie (Developed Markets) i postrzegana jest jako kraj coraz bardziej otwierający się na zagranicznych inwestorów, nie blokując jednocześnie drogi polskim firmom. Mocnym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów jest dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Duże znaczenie w
ocenie naszego kraju ma również bezpieczeństwo obrotu i usług post- transakcyjnych oraz rozwinięta infrastruktura.
Przy wyborze Polski brane są również pod uwagę procedury ułatwiające założenie firmy oraz funkcjonujące w kraju zwolnienia podatkowe, jak również stosunkowo korzystne podatki.
Przedsiębiorca zamierzający założyć swoją firmę, w jednym okienku urzędu składa:
- wniosek o rejestrację,
- dokumenty potrzebne do objęcia go ubezpieczeniem społecznym,
- dokumenty potrzebne do uzyskania numerów REGON,
- dokumenty potrzebne do uzyskania numeru NIP,
- ewentualne wnioski o zmianę lub wykreślenie.
Zatem wykorzystując taką możliwość można stwierdzić, że założenie biznesu w Polsce jest łatwiejsze i szybsze. Do decyzji przedsiębiorców należy wybór formy prowadzenia działalności w
Polsce, gdyż każda forma działalności ma swoje zalety i wady. Ponadto wpływ na ten wybór ma wielkość przedsiębiorstwa, planowane zyski i osobiste preferencje. Wybierając najkorzystniejszą formę należy rozważyć wszystkie aspekty prawne wpływające na jej funkcjonowanie.
W zakresie form prowadzenia działalności, przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru następujące rodzaje spółek:
– spółkę cywilną;
– spółkę osobową (jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną);
-spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną).Podstawę prawną tworzenia i funkcjonowania spółek określa Kodeks cywilny z24 kwietn z 1964 r. oraz Kodeks spółek handlowych z 15 września 2000 r. Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, jest prostą formą organizacji działalności gospodarczej polegającą na wspólnym prowadzeniu przedsiębiorstwa. Spółka partnerska to forma utworzona wyłącznie przez osoby wykonujące wolne zawody.
Spółka komandytowa musi zostać zawiązana w formie aktu notarialnego. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może utworzyć jeden lub więcej podmiotów i wymaga minimalnego kapitału w wysokości 5000 zł, a odpowiedzialność za zobowiązania ponosi tylko zarząd.
Spółka akcyjna wymaga wkładu minimalnego w wysokości 100 000 zł. Należy jeszcze wspomnieć, że dla polskich i zagranicznych inwestorów istnieje jeszcze doskonała opcja, jaką jest zakup gotowej spółki. W takim przypadku wszystkie formalności można załatwić na odległość, a spółka może rozpocząć działalność zaraz po zakupie. Możliwości jest wiele, więc warto działać.