Dlaczego warto jeździć na urlop, nawet gdy prowadzi się biznes?
Wakacje kojarzą nam się z relaksem, odpoczynkiem i samymi przyjemnościami, dlatego większości z nas mylnie się wydaje, że są one nieobowiązkowe. Skupiamy się bowiem zbyt intensywnie na karierze zawodowej, w związku z czym wygospodarowanie czasu na urlop okazuje się być dużym wyzwaniem. Martwimy się, że stracimy klientów, że pracownicy sobie nie poradzą, że nastapi koniec świata.
Tymczasem badacze tego tematu dowodzą, że urlop jest bardzo potrzebny zarówno naszemu ciału, jak i umysłowi. Porządne wakacje są potrzebne każdemu, by poprzez odpoczynek nabrać niezbędnego dystansu, podnieść swoją produktywność i zadbać o zdrowie.
Permanentny brak urlopu może prowadzić do przepracowania, a to jest groźne dla naszego zdrowia, gdyż może prowadzić do zawałów serca, udarów i innych chorób.
Ponadto u osób, które pracują więcej niż 48 godzin tygodniowo, znacząco spada produktywność.
Im dłuższy jest okres świadomej rezygnacji z odpoczynku i pozostawania w stanie stresu, tym trudniej nam będzie się zrelaksować, gdy w końcu się na to zdecydujemy.
Oto kilka powodów, dla których powinniśmy zadbać o porządny relaks, aby po powrocie z urlopu móc czerpać prawdziwą radość z pracy.
Wzrost kreatywności
Przerwa urlopowa w codziennej gonitwie pozwoli nam nabrać dystansu i uwolnić się od tak znacznego przytłoczenia pracą, że nawet niewielkie niepowodzenia urastają do rangi wielkich problemów. Nowe, pozytywne doświadczenia, mogą zaowocować kreatywnymi pomysłami i zaskakującymi rozwiązaniami dla starych problemów. Po urlopie wypoczynkowym wrócimy do pracy z zupełnie nowym podejściem.
Rozwój osobisty
Z pozoru zwykły wyjazd wakacyjny może oznaczać, że musimy delegować pewne zadania i ustalić priorytety. Zwykle osoby, które nie potrafią zorganizować sobie urlopu wypoczynkowego, nie posiadają tak ważnej umiejętności, jaką jest delegowanie zadań. A to przecież zdolność do przekazania części ważnych obowiązków i rozplanowania tych mniej pilnych, jest jedną z ważniejszych w naszej codziennej pracy, nawet jeśli akurat nie planujemy urlopu. Należy więc ustalić, jakimi zagadnieniami będzie trzeba się zająć pod naszą nieobecność i wyznaczyć odpowiednią do tego osobę.
Dobre zarządzanie
Jeśli nie chcemy opuszczać na czas urlopu swojego stanowiska z uwagi na obawę, że dajemy innym zły przykład, to musimy sobie uświadomić, że jedynie utwierdzamy swoich współpracowników w przekonaniu, że pracoholizm jest dobry. Zatem, pokazując zespołowi, że urlop wypoczynkowy to rzecz normalna i przez nas akceptowana oraz, że służbowy świat od tego nie zadrży w posadach, pokazujemy wszystkim zatrudnionym w firmie, że oni również powinni zrobić sobie od czasu do czasu wolne.
Podsumowanie
Brak odpoczynku może przyczynić się do poważnych konsekwencji. Zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, prowadzi do tzw. wypalenia zawodowego, a to niestety w znacznym stopniu obniża zdolność do wykonywania powierzonych nam zadań. I to nie tylko natłok pracy może być powodem przemęczenia. Długotrwała ekspozycja na stres, nieubłaganie upływające terminy, wiele małych problemów, które nie są możliwe do rozwiązania, czy po prostu praca jako całość, to wszystko działa wyczerpująco na nasz organizm. Dlatego planujmy wakacje, gdyż już w tym momencie czujemy się lepiej, weselej i mniej nerwowo, niż wcześniej. Podobno nawet najwspanialsze wspomnienia z wakacji nie przynoszą nam tyle radości, ile szykowanie się do nich.