Czym można konkurować w internecie?
Najskuteczniejszą formą marketingu internetowego jest pozycjonowanie. Jednak przyciągnięcie klienta na swoją stronę internetową przy pomocy marketingu, to dopiero połowa sukcesu. Wiadomym jest, że internauci zazwyczaj otwierają kilka różnych witryn i porównują oferty. Co więc stanowi największe zagrożenie w prowadzeniu własnego biznesu? Każda konkurencja, która może „zabrać” nam klienta.
Można więc skupić się na analizowaniu kosztów półproduktów, poszukiwać nowych dostawców, optymalizować proces sprzedaży, szukać i zmieniać grupy docelowe, wdrażać nowe serwisy internetowe czy taktyki mediowe. Sęk w tym, że dokładnie takie same działania może przeprowadzać Twój największy konkurent. Logika podpowiada zatem, że istotną zmienną w dowolnym biznesplanie powinna być analiza konkurencji – co ona robi, czego Ty nie robisz i na odwrót – czego ona nie robi, a co Ty możesz zrobić.
Zatem najważniejsze pytanie brzmi:
Dlaczego Klient ma dokonać zakupu akurat u Ciebie?
Obniżanie ceny takich samych przedmiotów lub usług nie jest ani jedynym, ani dobrym pomysłem. Internauta porównuje sprzedawców i kupi u tego, który go do siebie przekona. Warto zatem obserwować nie tylko bezpośrednich konkurentów na rynku, ale także firmy, które się rozwijają – i preferencyjnie są w tym samym segmencie rynku co Ty.
Kupujący bardzo często zanim wybierze konkretnego sprzedawcę, szuka najpierw informacji o tym, na co ma zwrócić uwagę, kupując dany produkt lub usługę. Prawie zawsze zaś chce wiedzieć, jak wygląda współpraca lub zasady działania. Jeśli kupujący dowie się wszystkiego o swoim problemie lub potrzebie z Twojej strony internetowej, natychmiast zaufa jej i dokona zakupu u Ciebie – nawet, jeśli masz wyższe od konkurencji ceny.
Jakie znaczenie ma dokładny opis produktu?
Sklepy internetowe w zdecydowanej większości przypadków przepisują opis produktu bezpośrednio z opakowania, broszury informacyjnej lub strony internetowej producenta. Taka oferta niczym się nie wyróżnia w stosunku do konkurencji. Klienta to nie przyciągnie, a ponadto – sama wyszukiwarka Google może uzna treść za duplikat pojawiający się na innych witrynach i ukryje podstronę tego produktu w rankingu wyszukiwania.
Opisy produktów w sklepie internetowym należy więc pisać własnymi słowami – nawet, jeśli merytorycznie jest to ta sama treść, co na innych stronach internetowych. Równie istotne jest także wzbogacenie opisu o szczegóły, które zauważyło się samodzielnie. Bardzo ważne jest również to, by odwiedzający stronę miał poczucie, że sprzedawca pasjonuje się tym, co robi. Jeśli po Twojej stronie widać pasję w tym, czym się zajmujesz, to automatycznie zyskujesz autorytet i wiarygodność, a co za tym idzie – internauta będzie wolał kupić produkt u Ciebie, a nie u konkurencji, u której nie widać zainteresowania tym, co sprzedaje.
Kwestie wizualne mają następujące znaczenie: jeśli strona jest nieczytelna, jaskrawa, ma zbyt małą czcionkę, zbyt skąpe informacje o produkcie lub o procesie realizacji zamówienia i dostawy, to internauta może zrezygnować z zakupu, po prostu nie ufając witrynie lub będąc przez nią poirytowanym.
O ile Twoja strona jest poprawnie wyświetlana na urządzeniach mobilnych, sam ten fakt może być wystarczający, by Internauta dokonał zakupu właśnie u Ciebie.
W dzisiejszych czasach Twoja wizytówka to Twoja strona internetowa. Nawet jeżeli masz stałych klientów zapewaniających Ci płynność finansową i rozwój, a wieść o Twojej ofercie roznosi się pocztą pantoflową, to statystyki pokazują, że tego typu strategia ma niewielkie szanse przetrwania próby czasu. Wiele firm upada nie dlatego, że nie chce rozwoju, ale dlatego, że spóźnia się z decyzjami o inwestowaniu w nowe technologie.