Cechy skutecznego przedsiębiorcy
Aktualnie coraz więcej osób podejmuje tę odważną decyzję, by spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy lub przedsiębiorczyni. Nie można jednoznacznie określić zestawu cech, które niezależnie od innych czynników zewnętrznych, przyczynią się do odniesienia sukcesu. Sam pomysł założenia własnej firmy to nie wszystko, bowiem nawet nasza największa determinacja do rzucenia pracy na etacie, nie daje nam pewności, czy sprawdzimy się w nowej roli, roli przedsiębiorcy. Zastanawiamy się, jak to się dzieje, że jedni szybko odnoszą sukces, a inni równie szybko się poddają.
Niektórzy z nas obdarzeni są predyspozycjami do tego, by pracować na własny rachunek, inni ich nie posiadają. Co sprawia, że łatwiej jest osiągnąć sukces? Jakie cechy przedsiębiorcy mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu biznesu?
Otwartość i cierpliwość
Pierwsze, co powinniśmy zbudować to kapitał zawodowy. Powinniśmy stawać się bardzo dobrzy w tym, czym będzie zajmować się nasza firma, jeszcze zanim ją założymy. Dalej, powinniśmy znaleźć klientow na nasze produkty lub usługi lub mieć już doświadczenie w ich obdłudze. Taka cierpliwość, zanim jeszcze otrzymamy nr NIP, pozwoli na to, że wychodząc z jednego miejsca pracy, wchodzimy na żyzny grunt, który daje większe możliwości rozwoju.
WIele osób, które nie zrealizowała swojego marzenia o własnej firmie, podjęła tę decyzję ze zbyt małym kapitałem zawodowym, bazując jedynie na hurra optymiźmie. Skuteczny przedsiębiorca to taki, który jest otwarty na pomysł długotrwałego przygotowania gruntu pod biznes i cierpliwie go realizuje.
Pewność siebie
Bardzo ważny i niezbędny aspekt już na starcie działalności; osoba świadoma własnych predyspozycji i zalet zawsze dąży do realizacji swojego pomysłu bez względu na trudności, nie ugina się pod nimi. Cecha ta przydaje się również w kontaktach z kontrahentami, klientami czy konkurencją w prowadzeniu efektywniejszych rozmów i negocjacji.
Determinacja
W przypadku małych niepowodzeń, nie można się zbyt szybko poddawać; trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach i nie dopuścić do tego, że zapalamy się do pomysłu i równie szybko go porzucamy; naszym celem nadrzędnym musi być sukces własnego przedsiębiorstwa, nie możemy sobie więc na to pozwolić.
Zapał do pracy
Bardzo ważne jest pozytywne myślenie o pomyśle, powstającej firmie i jej przyszłości; dzięki temu możemy uniknąć pojawiającej się myśli o rezygnacji z własnego pomysłu np. po trudnych negocjacjach z bankiem o udzielenie kredytu, w trakcie których analitycy starają się wskazywać wszelkie słabe punkty, które mogłyby zagrozić biznesowi.
Odwaga
Przedsiębiorca musi wykazywać się odwagą, szczególnie w zakresie podejmowania ryzyka, gdyż prowadzenie własnej firmy to nieustanne wybory i konieczność podejmowania trafnych decyzji.
Kreatywność
„Rasowy” przedsiębiorca cechuje się kreatywnością i innowacyjnością; dzięki twórczemu myśleniu może bowiem szybko i elastycznie analizować sytuacje wewnątrz i na zewnątrz firmy oraz znajdować niespotykane rozwiązania; kreatywność wespół z innowacyjnością pozwala na adaptację do ciągle zmieniajacych się warunków pracy firmy.
Gotowość do rozwoju inteligencji emocjonalnej
Inteligencja emocjonalna to termin, który coraz częściej pojawia się na ustach doradców biznesowych. Warto zapoznać się z jego cechami. SKuteczny przedsiębiorca potrafi wykorzystać ją w swojej firmie, przyczyniając się do jej sukcesu.