Warren Buffet o inwestowaniu w siebie i biznesie
“Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”
Kim jest Warren Buffet i jaki sposób działania przyczynił się do jego licznych sukcesów? Poznajcie ciekawe fakty na temat amerukańskiego biznesmena.
Warren Edward Buffett
Urodził się 30 sierpnia 1930 w Omaha. Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta. Jest amerykańskim inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i filantropem. Powszechnie uważany jest za jednego z najlepszych i najbogatszych inwestorów na świecie.
Od lat notowany jest na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”, na której w 2008 roku zajął pierwsze miejsce. Jego majątek wyceniany jest na 82,5 miliarda dolarów, co wg stanu na 31 sierpnia 2020 roku, czyni z niego szóstą najbogatszą osobę na świecie.
Poprzez spółkę ubezpieczeniową Berkshire Hathaway Buffett jest udziałowcem około 46 firm. Obecnie największą część jego portfela zajmują 4 walory: Kraft Heinz, Apple, Wells Fargo i Coca Cola. Buffett ma także akcje IBM, Moody’s, General Motors, Monsanto czy Goldman Sachs.
Buffett bywa nazywany „Wyrocznią z Omaha” lub „Mędrcem z Omaha” i jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny.
Wyznaje zasadę, że najlepsze biznesy robi ten, kto potrafi po zaniżonej cenie nabyć coś, co ma wysoką wewnętrzną wartość.
Ta zasada dotyczy wszystkiego, inwestowania na giełdzie i rozwijania własnego biznesu. Wielkie okazje pojawiają się bowiem wtedy, gdy dobre spółki zostają dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które zaniżają ich wartość. Buffet ostrzega, że dwie zarazy, strach oraz chciwość, zawsze będą trawić społeczność inwestorów. Pojawienie się szczytu tych epidemii nigdy nie jest możliwe do przewidzenia. Po prostu trzeba się starać, by być chciwym wtedy, gdy inni się boją, oraz by bać się wtedy, gdy inni są chciwi.
O ryzyku wyraża się następująco: ryzykujesz wtedy, gdy po prostu nie wiesz, co robisz. Dlatego też Buffett całymi godzinami przesiaduje w swoim cichym biurze w Omaha. Potrzebuje namysłu i skupienia. Działanie w hałasie, pod presją czasu czy otoczenia, to nie jest dobry pomysł. Buffett poświęca wiele czasu i sił, by zrozumieć dogłębnie zasady funkcjonowania spółek, których papiery kupuje. Z tego też powodu wzbraniał się przez wiele lat przed włożeniem do portfela walorów firm technologicznych.
Buffett radzi między innymi: jeśli nie wiesz nic o diamentach, poznaj jubilera.
Tylko prawdziwi fachowcy posiadają cenną wiedzę. Warto próbować korzystać z ich wiedzy, także na stopie towarzyskiej.
W kwestii kapitału wyznawał następujące zasady i ostrzegał:
Zasada numer 1: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer 2: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer 1.
Przypominał także: Gdy znajdziesz się w dziurze, to najważniejszą rzeczą jest przestać kopać.
Kolejna rada Buffetta: Nie oszczędzaj tego, co ci zostanie po wydatkach. Wydawaj to, co ci zostanie po odłożeniu oszczędności.
Niezwykle cenna rada, szczególnie dla młodych ludzi. Im wcześniej zaczyna się oszczędzanie, tym lepszy będzie efekt działania procentu składanego. Niestety, współczesna kultura konsumpcji powoduje, że ważniejszy jest zakup kolejnego garnituru, czy sportowego auta, niż odłożenie pieniędzy „na czarną godzinę”.
Buffett jest znany także ze swojej filantropii oraz obietnicy przekazania 99 procent swojego majątku na cele charytatywne. Założył i sponsoruje The Buffett Foundation. Niektóre porady „wyroczni z Omaha” można wziąć sobie do serca, co pozwoli nam być może ocalić kapitał lub uniknąć życiowych błędów.