Sztuka pewności siebie sposobem na sukces
Powodzenie w każdej prawie dziedzinie życia zależy w ogromnej mierze od naszego indywidualnego wyobrażenia o sobie. Jest rzeczą powszechnie znaną, że w ludziach pewnych swojej wartości tkwi jakiś szczególny magnes przyciągający szczęście i powodzenie. Wszystko, co najlepsze, samo jakby wpada im w ręce, ich związki uczuciowe są na ogół trwałe, a plany życiowe kończą się zwykle sukcesem. Ponadto osoby te umieją cieszyć się przyjemnościami, które niesie im każdy dzień.
Podstawą pewności siebie i absolutnie najważniejszą sprawą jest akceptacja swojej osoby, uświadomienie sobie wszystkich swoich wad i ich akceptacja. Należy docenić swoją wartość i uznać, że doprawdy jestem wyjątkową jednostką i zasługuję na to, aby czuć się ze sobą świetnie.
W jaki sposób można zwiększyć pewność siebie?
Przede wszystkim musimy podjąć decyzję — albo chcemy sami decydować o swoim życiu, albo będą decydować o nim inni. Jakie to ma dla Ciebie znaczenie, co myślą o Tobie ludzie? Niech sobie ludzie myślą, co chcą. Jeśli chcesz sam decydować o swoim życiu, to nie możesz rezygnować z rzeczy, których pragniesz, bo według Ciebie ktoś może pomyśleć sobie coś złego o Tobie (a, nawiasem mówiąc, najczęściej sobie nic takiego nie pomyśli).
Paradoksalnie, gdy bez skrupułów mówimy to, co mamy na myśli i działamy bez strachu o opinię innych, zyskujemy wówczas wielki szacunek swojego otoczenia. Ludzie wtedy dostrzegają, że jesteśmy pewni swojego i że należy nam się respekt. Musimy więc pamiętać o tym, że nie ma znaczenia, co inni myślą o Tobie i Twoich zachowaniach. Ty sam decydujesz o jakości swojego życia!
Co może wspomagać pewność siebie? Uświadomienie sobie przekonania, że:
• nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne;
• moje wady są naturalną częścią mojego życia i w pełni je akceptuję;
• będę zastępować samokrytycyzm przekonaniem o własnej wartości, gdyż jestem człowiekiem wyjątkowym;
• to ja decyduję o tym, jak się czuję w każdej chwili, a więc wszystko jest ze mną w porządku;
• muszę koncentrować się na możliwościach, a nie na ograniczeniach;
• będę czynić starania, aby zaskarbiać sobie przyjaźń ludzi, którzy pomogą mi rozwijać się zawodowo i osiągnąć sukces.
Jeśli uda nam się zastąpić obawę przed niepowodzeniem wyrazistym obrazem celu działania, zapewne znajdziemy sobie zajęcie, które będzie sprawiało nam przyjemność i które będziemy dobrze i z sukcesem wykonywać.