Księgowość, prawo, doradztwo, networking

Stres może mobilizować, nie tylko paraliżować

Jak to właściwie jest z tym stresem?  Może sprawiać, że nasze mięśnie się napinają, serce bije szybciej, pojawia się lęk, a nawet atak paniki. Zdarza się, że motywuje do działania i zwiększa naszą efektywność.

To, na ile stres powoduje spustoszenie w naszym organizmie zależy od wielu cech indywidualnych, takich jak między innymi od wiek,  doświadczenie, temperament, czy samoocena. Niepożądane skutki pojawiają się wtedy, gdy jest on długotrwały i na tyle silny, że przekracza możliwości dostosowania się do stresowej sytuacji osoby, która się w niej znajduje.

Stres pojawia się zwykle w sytuacji, która jest dla nas niekomfortowa, kiedy zmuszeni jesteśmy stawić czoło czemuś nieznanemu, zebrać naszą energię i sprawić, by z danej sytuacji wybrnąć jak najmniej poobijani. Potrafi być siłą niszczącą, właśnie wtedy, gdy nie wiemy, jak na niego reagować. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby nauczyć się radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach.

Każdy z nas może mieć inne objawy pojawiającego się stresu, wynika to bowiem z różnych czynników. Dlatego tak ważne jest to, aby bacznie analizować przyczyny występującego u nas uczucia stresu. A należy dodać, ze jest to cały ciąg procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie, które mogą doprowadzić do depresji, nerwicy, czy też choroby somatycznej.

Niektóre osoby stres mobilizuje, a na inne działa bardziej demobilizująco.

Jak więc radzić sobie ze stresem?

W jaki sposób można opanować nadmierny stres w naszej codziennej pracy?

Unikanie nieprzyjemnych emocji, odsuwanie ich od siebie, nie jest najlepszą strategią. Zdecydowanie lepszym sposobem jest przejęcie kontroli i działanie. Jeśli serce bije nam szybko, płytko oddychamy, czujemy napięcie w ramionach, to należy wziąć głęboki oddech i rozluźnić
spięte ciało. Wówczas sami sobie wysyłamy sygnał, że możemy stresować się mniej.

Gdy potrafimy nazwać emocje i zdać sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje, to eliminujemy tajemny wpływ, jaki one na nas mają i co z nami robią. Jesteśmy w stanie to rozszyfrować i w pewnym sensie „ograć”.

Jeśli powodem codziennego stresu jest nasza praca, to lepiej pomyśleć o jej zmianie, niż o walczeniu ze sobą. W sytuacjach, w których spotykamy się z nadmiernym stresem, nie powinniśmy zamykać się przed innymi, bowiem rozmowa z najbliższym otoczeniem, może być bardzo pomocna.

Na czym polega mobilizująca rola stresu?

Stres wywołuje zwykle przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. A to zwiększa dotlenienie komórek i wydolność organizmu. Ta mobilizująca rola stresu wciąż jest nam niezwykle potrzebna, aby ciało potrafiło reagować na niebezpieczeństwo. Presja stresu pomaga nam również więcej zapamiętać, trzeźwo myśleć i sprawnie działać.

Z odrobiną adrenaliny życie może być wręcz ciekawsze! Aby jednak tak się stało, stres musi być tylko epizodem, a nie czymś stałym.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.