Simple, local and modern- czym jest SLIM VAT?
Ministerstwo Finansów zapowiada rewolucyjne zmiany w podatku od towarów i usług. SLIM VAT ma na nowo zdefiniować podatek VAT jako daninę prostą, lokalną i nowoczesną. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej zapowiadanym zmianom.
W jakich obszarach nastąpią zmiany?
Ministerstwo Finansów wskazuje, że zmiany w zakresie podatku od towarów i usług mają wystąpić w czterech obszarach:
-proste fakturowanie,
-ułatwienia dla eksporterów,
-wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym,
-korzyści finansowe.
Na czym mają polegać poszczególne zmiany?
Proste fakturowanie:
-Rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę- podatnik będzie mógł dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.
-Faktury korygujące in-plus- powstanie regulacje tego zagadnienia, dzięki której rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).
Ułatwienia dla eksporterów
Dla zastosowania stawki 0% od zaliczki w eksporcie towarów zostanie wydłużony termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy. Ma to na celu urealnienie warunków biznesowych.
Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym
Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Obecnie zdarza się tak, że podatnik do tej samej transakcji stosuje różne kursy walut na potrzeby podatku VAT i podatku dochodowego. Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i podatkach dochodowych (PIT/CIT).
Korzyści finansowe
-Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy- podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.
-Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży- rozwiązanie to ma umożliwić odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego.
-Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości- podniesienie kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.
Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, SLIM VAT ma obowiązywać od pierwszych miesięcy 2021 roku. Aktualnie ustawa w tym zakresie jest na etapie tworzenia.