Przedsiębiorco, przed podjęciem współpracy sprawdź swojego kontrahenta!
Często zdarza się tak, że jako przedsiębiorca otrzymujesz ciekawe oferty współpracy, ale nic nie wiesz o potencjalnym kontrahencie. Jednak, czy wiesz, że wiele informacji na temat firm można znaleźć w darmowych, publicznych rejestrach, które są umieszczone w Internecie? Sprawdzenie firmy przed podjęciem współpracy może zabezpieczyć Cię między innymi przed odpowiedzialnością podatkową. O jakich rejestrach więc mowa? W niniejszym wpisie wskażemy Ci, gdzie szukać informacji o potencjalnych kontrahentach!
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG
Jeśli twój kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej, sprawdź jego dane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym warto zwrócić uwagę na to jak długo firma działa na rynku oraz czy jej działalność jest stabilna (czy nie była w przeszłości np. zawieszana).
PRZYDANY LINK: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx
Krajowy Rejestr Sądowy
Jeśli twoim kontrahentem jest spółka prawa handlowego, informacje na jego temat znajdziesz w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego. W wyszukiwarce KRS znajdziesz podstawowe informacje o interesującej cię firmie: adres, formę działalności, numery identyfikacyjne, datę wpisu lub wykreślenia. Zobaczysz także historię wpisu, która pokazuje najważniejsze zmiany w firmie. Jeżeli będziesz weryfikować swojego kontrahenta na podstawie wpisu w KRS, zwróć uwagę między innymi na sposób reprezentacji, żeby wiedzieć, kto może skutecznie podpisać umowę oraz w przypadku spółek kapitałowych – wysokość kapitału zakładowego/ akcyjnego, żeby znać maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania. Istotne są też informacje o datach złożenia sprawozdań finansowych (co do zasady raz w roku kalendarzowym spółka ma obowiązek składać takie sprawozdanie) – brak spełnienia tego obowiązku może wskazywać na nieuczciwe zamiary spółki – może to być firmant albo znikający podatnik.
PRZYDATNY LINK: https://ekrs.ms.gov.pl/
Rejestr Gospodarki Narodowej – REGON
W REGON możesz znaleźć między innymi dane spółek cywilnych, których nie znajdziesz w CEIDG.
PRZYDATNY LINK: https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
Wykaz podatników VAT – Biała lista
Ważnym narzędziem weryfikacji statusu podatkowego kontrahenta jest Wykaz podatników VAT, czyli tak zwana Biała lista. Pamiętaj, aby na białej liście sprawdzać czy rachunki bankowe kontrahenta znajdują się na Białej liście. Ma to istotne znaczenie, gdyż wpłata kwoty wyższej niż 15 tys. zł na rachunek spoza Białej listy naraża Cię na ryzyko odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za jego zaległości podatkowe wynikające z transakcji.
PRZYDATNY LINK: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/
Wykaz podatników VAT UE- VIES
Jeśli Twój kontrahent ma siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, sprawdź jego dane w systemie informatycznym VIES, czyli wyszukiwarce prowadzonej przez Komisję Europejską. Zweryfikujesz w niej, czy dany podmiot jest zarejestrowany jako dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych. To konieczne, by zastosować do tych transakcji stawkę 0% VAT.
PRZYDATNY LINK: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=pl
Informacje o kontrahencie z urzędu skarbowego
Również w Urzędzie Skarbowym możesz sprawdzić, czy Twój kontrahent rzetelnie opłaca podatki. Na Twój wniosek urząd wyda zaświadczenie, czy twój kontrahent między innymi składa deklaracje lub inne dokumenty, do których złożenia był obowiązany, zalega z płatnościami podatków wynikających z deklaracji lub innych dokumentów. Z wnioskiem do urzędu skarbowego o uzyskanie tych informacji możesz wystąpić tylko, gdy jesteś stroną transakcji. Za wydanie zaświadczenia zapłacisz 21 zł.
Powyższej zostały wskazane podstawowe źródła informacji o Kontrahencie. Można też skorzystać z płatnych stron takich jak:
- Gdzie sprawdzić, czy kontrahent ma długi
- Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor)
- Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA
- Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych
- Wywiadownie gospodarcze
Źródło: www.biznes.gov.pl