Po czym poznać przyjazną kulturę organizacyjną?
W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie ma kształtowanie przez pracodawców wysokiej kultury organizacyjnej i tzw. odpowiedzialnego miejsca pracy. Kultura organizacyjna to nie tylko benefity pracownicze, obejmuje ona również sposób zarządzania i wartości, którymi kieruje się organizacja.
Koniecznym elementem jest takie zarządzanie, które uwzględnia różnorodność i buduje zespoły, w których wszyscy pracownicy czują się szanowani i potrzebni. Jest to reakcja na wymogi formułowane ze strony pracowników, których oczekiwania wobec pracodawców stają się coraz wyższe i dotyczą przede wszystkim spójności wartości organizacji i jej pracowników. Firma jest oceniana między innymi pod względem różnych relacji wewnętrznych i zewnętrznych, sposobu traktowania pracowników, klientów oraz społeczności lokalnych.
Kluczowe aspekty kultury organizacyjnej, dzięki którym osoba zatrudniona czuje się komfortowo i ma poczucie, że pracuje w przyjaznym miejscu, to między innymi:
- współpraca
- otwartość na jednostkę,
- wspieranie potencjału,
- dbanie o satysfakcję i zaangażowanie,
- kompleksowe podejście do zarządzania doświadczeniami pracownika,
- procedury i polityka zapewniające równość szans i możliwości, od etapu rekrutacji przez zawodowy rozwój i awanse aż do etapu odchodzenia z organizacji,
- kodeksy etyczne oraz kodeksy postępowania dla dostawców, które utrwalają ważne dla firmy wartości i wspierają oczekiwane postawy wśród pracowników,
- tworzenie możliwości partycypacji opartej na dialogu,
- słuchanie potrzeb i pomysłów pracowników poprzez regularne badania satysfakcji, regularne oceny pracy itp.
Czy benefity mają związek z kulturą organizacyjną? Owszem, ale należy pamiętać, że benefity pracownicze to nie tylko wymiar materialny. Ogromne znaczenie mają wszelkie pozamaterialne formy doceniania pracowników, takie jak słuchanie i reagowanie na potrzeby. Przeprowadzane systematycznie badania w zakresie HR dowodzą, że bardzo wysoko oceniane są elastyczne formy pracy, możliwość pracy zdalnej, wspieranie szeroko rozumianego rozwoju pracowników, szkolenia, dbałość o bezpieczeństwo w miejscu pracy, praktyczne udogodnienia dla rodziców, aktywizacja poprzez wolontariat pracowniczy oraz działania z zakresu work-life balance.
Czy kultura organizacyjna firmy ma wpływ na to, czy pracownicy będą się w niej dobrze czuli?
Może się wydawać, że kultura organizacji jest czymś trudnym do zdefiniowania, ale w rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na pracowników. Trudno jednak ocenić ją, nie będąc członkiem organizacji lub nie mając kontaktu z kimś tam pracującym. Jednak istnieją sposoby, aby poznać kulturę organizacyjną firmy. Na przykład warto zwrócić uwagę na aktywność przedstawicieli firmy, w tym najwyższego kierownictwa. Można również sprawdzić ogłoszenia o pracę i sposób komunikacji z klientami w przekazach reklamowych, co może pomóc w podjęciu decyzji.
Jednym z najbardziej niedocenianych źródeł informacji na temat warunków pracy w firmach są raporty społeczne, opisujące aktywność firmy w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju. Warto zwrócić szczególną uwagę na część dotyczącą pracowników, w której prezentowane są m.in. obowiązujące normy prawne i zasady zatrudniania, wynagrodzenia, dostęp do rozwoju i awansu.
Okazuje się, że kwestia wynagrodzenia nie jest najważniejszym kryterium wyboru przyszłego pracodawcy. Wiedza o potencjalnym pracodawcy pozwala poznać zasady i wartości obowiązujące w firmie, styl komunikacji i zarządzania, atmosferę, czy praca ma charakter zespołowy, czy jest miejsce na innowacyjność i wiele innych aspektów, które są ważne dla pracowników. To wszystko może wpłynąć na ostateczną decyzję o wyborze pracodawcy.