Nowe przepisy dotyczące ewidencjonowania czasu pracy kierowców
Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, jak ważnym zadaniem jest ewidencja czasu pracy pracowników.
Dobrze zagospodarowany czas pozwala na zoptymalizowanie pracy firmy oraz kosztów zatrudnienia. Z dniem 29 maja 2022 r. została wprowadzona zmiana zasad ewidencji czasu pracy kierowców oraz ich prowadzenia. Wraz z tą zmianą może okazać się, że nie wystarczy przechowywać kart kierowców na czytniku plików czy tarcze wykresówek z tachografów analogowych.
Na skutek zmian ewidencja za dni od 1 do 29 maja powinna być prowadzona na starych zasadach, a za 3 ostatnie dni miesiąca zgodnie z nowymi regulacjami.
Dotychczas ewidencja czasu pracy kierowcy musiała być przechowywana przez pracodawcę przez okres 3 lat od dnia zakończenia okresu pracy. Po zmianie przepisów wydłużył się czas przechowywania takiej ewidencji do 10 lat, a dodatkowo pracownik ma możliwość w każdym momencie poprosić o jej udostępnienie.
Ewidencja czasu pracy prowadzona od 29 maja 2022 roku obejmuje:
- liczbę godzin przepracowanych z uwzględnieniem rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy,
- liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczbę godzin nadliczbowych,
- liczbę dni wolnych od pracy z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczbę godzin dyżuru z uwzględnieniem godziny jego rozpoczęcia i zakończenia, a także ze wskazaniem, czy dyżur był pełniony w domu,
- rodzaj i wymiar zwolnień od pracy,
- rodzaj i wymiar innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Nowe brzmienie art. 25 Ustawy o czasie pracy kierowców z dn. 29.05.2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 209). Według znowelizowanego art. 25 ustawy z 16 kwietnia 2004 r.