Mocne i słabe strony a kariera
Każdy z nas ma co najmniej jedną rzecz, którą potrafi zrobić bez najmniejszego wysiłku i co najmniej jedną rzecz, której zrobienie wymaga olbrzymiego wysiłku, a mimo to efekty są mizerne.
Jest to związane z oczywistą prawdą, że każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Często można odnieść wrażenie, że ludzie nie mają świadomości tego, w czym są dobrzy. Bardzo często natomiast wspominają o tym, czego nie lubią i nie potrafią robić.
Jak więc rozpoznać swoje mocne i słabe strony? Nad którymi z nich warto pracować?
Jest kilka sposobów na rozpoznanie swoich mocnych stron. Jednym z nich jest uważne obserwowanie swoich znajomych, współpracowników i analizowanie tego, o co nas proszą. Jeśli nasi znajomi często przychodzą do nas z prośbą o poradę w danym temacie, można domniemywać, że w ich oczach jesteśmy ekspertami, mamy wiedzę i/lub doświadczenie, które może być pomocne w sytuacji, w której oni się znaleźli. Taki obszar prawdopodobnie jest jedną z naszych mocnych stron.
Jeśli uznamy, że nasze słabe strony stoją na drodze do osiągnięcia wytyczonego celu i wybierzemy strategię ich wzmocnienia, to musimy liczyć się z tym, że do uzyskania efektu poprawy będziemy musieli wydatkować ogromne pokłady energii.
Dlaczego? Dlatego, że to są nasze słabe punkty, wady, cechy negatywne, coś, w czym nie jesteś dobrzy, więc żeby je przezwyciężyć i poprawić musimy dokonać ogromnego wysiłku.
Natomiast, jeśli wybierzemy strategię realizacji naszych planów poprzez oparcie się na naszych mocnych stronach, to dużo łatwiej i mniejszym nakładem sił będziemy mogli je jeszcze bardziej wzmocnić. Nasze silne strony to są nasze naturalne zalety, cechy i zasoby, coś, w czym jesteś dobrzy, co przychodzi nam z łatwością.
Zatem, zamiast zastanawiać się, w jaki sposób wzmocnić swoje słabe strony, korzystniejsze jest uświadomienie sobie do czego w realizacji swoich marzeń możemy wykorzystać mocne strony, swoje naturalne talenty i na nich opierać swoje działania.
Szczera i obiektywna ocena swoich atutów i wad to bardzo trudna sztuka.
Jednak jest to umiejętność wymagana przez większość przyszłych pracodawców i możemy być pewni, że przetestujemy ją już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Idealny kandydat powinien wiedzieć, co dobrego ma do zaoferowania i jakie są jego wady, a także znać sposoby na zaprezentowanie się w jak najlepszym świetle.
Należy postępować w taki sposób, aby skupiać się na tym, w czym czujemy się dobrzy, a zadania, które wymagają od nas więcej wysiłku (moje słabe strony) delegować do osób, które to zrobią lepiej i szybciej. Dzięki temu osiągamy lepsze efekty, a i praca jest przyjemniejsza.