Ministerstwo Finansów rozpoczęło prekonsultacje projektu ustawy w zakresie tzw. Grupy VAT
W podatku dochodowym od osób prawnych od jakiegoś czasu funkcjonuje już Podatkowa Grupa Kapitałowa. Na jej rozwiązaniach ma bazować również Grupa VAT, która w ocenie przedstawicieli Ministerstwa Finansów ma stanowić istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, co ma się przełożyć na korzyści finansowe.
Jak jest obecnie?
Aktualnie podatnicy VAT, którzy są powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczają się w sposób odrębny. W efekcie czynności dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi są dokumentowane fakturami VAT, a każdy z tych podmiotów odrębnie składa plik JPK_VAT, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję. Przy rozliczeniach między tymi podmiotami stosuje się wymogi tak jak dla podmiotów kompletnie od siebie niezależnych. Obowiązuje więc np. weryfikacja na wykazie podatników, czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności – choć gospodarczo i ekonomicznie podmioty te stanowią jedność.
Co ma się zmienić?
Wprowadzenie tzw. Grupy VAT ma spowodować, że podmioty wchodzące w skład takiej grupy będą mogły rozliczać się wspólnie. Jak podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski: „Grupa VAT oznacza neutralność obrotów wewnątrz grupy – nie ma więc faktury i klasycznej dokumentacji obrotu dla tego typu transakcji. Oznacza to mniej dokumentów i mniej czynności do wykonywania przez działy finansowo księgowe. To także korzyści dla administracji – mniej dokumentów do analizy i mniej podmiotów do kontroli”.
Dodał również, że kluczową kwestią jest także korzyść finansowa wynikająca z faktu, że w ramach grupy nie ma wzajemnego rozliczania VAT. Jak wytłumaczył cytowany wcześniej wiceminister Sarnowski: „Przede wszystkim są to rozwiązania atrakcyjne dla podmiotów, które kupując towar lub usługę od podmiotów powiązanych, nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na wykonywanie świadczeń wykluczających to odliczenie (np. bank nabywający usługę IT nie odliczy VAT świadcząc wyłącznie zwolnione z VAT usługi finansowe). Stworzenie grupy oznaczałoby, że dla świadczeń oferowanych na rzecz członków grupy nie występuje VAT, a więc w tym przypadku nie mamy kosztu VAT – bank nie wpłaca VAT w cenie usługi którego nie może następnie odliczyć.”.
Co jeszcze oznacza wprowadzenie Grupy VAT?
Utworzenie tak zwanej Grupy VAT oznacza również między innymi:
-jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów.
-możliwość zarządzania podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku w ramach całej struktury,
-jeśli dany podmiot przed przystąpieniem do grupy był podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT – standardowo do 60 dni. Jeśli podmiot ten wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym (jest „płatnikiem VAT”), to wówczas ten podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu będzie „na bieżąco” uwzględniany w rozliczeniach grupy.