Jaki będzie rok 2020 dla pracodawców i pracowników?
Rynek pracy aktualnie dynamicznie się zmienia. Zarówno grupa pracowników, jak i grupa pracodawców chcą realizować swoje potrzeby. Różnią je problemy i wyzwania, którym muszą sprostać.
Największymi wyzwaniami na współczesnym rynku pracy są efektywna rekrutacja i rotacja pracowników, bowiem brak wykwalifikowanych pracowników, to jeden z największych problemów, z jakim przyjdzie się zmierzyć w roku 2020 i w latach następnych.
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem, automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych oraz zupełnie nowymi oczekiwaniami i potrzebami pracowników.
W rzeczywistości jednak pracownicy nie mają nadmiernie wygórowanych potrzeb.
Przede wszystkim chodzi im o normalność w miejscu pracy, czego przejawem jest między innymi dostęp do podstawowych narzędzi oraz jasno określone warunki współpracy. Liczą się dla nich również prawidłowe relacje z pracodawcą. Kolejnym wyzwaniem dla pracodawców w 2020 roku i w latach następnych będzie też nowe pokolenie, które pojawi się na rynku pracy. Pokolenie Milenialsów jest coraz starsze, za chwilę zbliży się do czterdziestki i z roku na rok zajmuje coraz bardziej eksponowane, kierownicze stanowiska. Milenialsi będą już nie tylko wysoko kwalifikowanymi pracownikami, lecz również pracodawcami, dostawcami, producentami.
Za moment jednak na rynek pracy szeroko wejdzie kolejne pokolenie obecnych trzydziestolatków, które będzie mieć jeszcze inne oczekiwania i dla pracodawców będzie jeszcze większym wyzwaniem. Generacja Z to młodzi ludzie urodzeni pomiędzy 1995 a 2010 rokiem. Określa się ich mianem pokolenia, które technologię ma jakoby „wpisaną w DNA”, ponieważ nie znają świata sprzed ery internetu, smartfonów i Facebooka.
Dla pokolenia Z ważne są tradycyjne wartości zawodowe. Należy zatem określić im jasną ścieżkę kariery, zapewnić stabilizację, a także możliwość wykorzystania wiedzy nabytej podczas studiów. Jest to klucz do efektywnej współpracy z nimi.
Jeśli pracodawcy będą chcieli zatrzymać tych pracowników w firmie roku 2020 i w kolejnych latach, należy umiejętnie nimi zarządzać w przedsiębiorstwie. Bardzo trudno będzie zatrzymać osobę, którą cechuje zadaniowe podejście, oczekiwanie bycia pokierowanym, ambicja, stawianie na rozwój osobisty, wysoka samoocena. Jeśli jednak pracodawca będzie stwarzał odpowiednie warunki pracy i właściwie komunikował się ze swoim zespołem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie miał najmniejszego problemu z odchodzeniem pracowników, którzy będą go wręcz polecali swoim koleżankom i kolegom.