Jak przewodzą najlepsi? Parę słów o przywództwie w biznesie
Prawdziwe przywództwo istnieje wtedy, gdy lider ma dobre rezultaty oraz jest szanowany przez ludzi, którzy chcą za nim podążać. Co sprawia, że jedni porywają za sobą tłumy, przekonują do swojej wizji, zarażają wiarą w wyznaczone cele, a drugim — mimo szczerych chęci — nigdy się to nie udaje?
Jak to jest, że niektóre z osób, o których nikt nie słyszał, stają się wielkimi przywódcami i zapisują na kartach historii?
Jako źródło sukcesu tych ludzi z dużą pewnością można wskazać pewne cechy charakteru, zachowania, wyglądu, które wzbudzają zaufanie wobec lidera i które sprawiają, że inni chcą za nim podążać. Przywództwo w biznesie wymaga podejmowania decyzji, a przecież wiadomo, że każda decyzja jest związana z ryzykiem, bo to lider ponosi odpowiedzialność za podjęte decyzje. Rzecz jasna, że nigdy nie może mieć pewności, że dane przedsięwzięcie okaże się sukcesem – zawsze musi zakładać możliwość porażki.
Nie ma przecież ludzi nieomylnych, więc również i przywódca ma prawo popełniać błędy, z tym jednak, że musi się na nich uczyć. Tylko doskonalenie umiejętności rozpoznawania własnych błędów i wyciągania z nich wniosków sprawi, że popełniony błąd otworzy nowe szanse dla firmy.
Prawdziwy lider musi charakteryzować się dużą pewnością siebie i odwagą we wdrażaniu nowych rzeczy, a nawet czasami pójść pod prąd. Niejednokrotnie może to też oznaczać konieczność występowania przeciwko większości w obronie wartości. Kiedy to jednak okaże się konieczne, lider musi mieć odwagę iść pod prąd.
Na czym jeszcze polega autentyczne przywództwo?
Również na tym, że lider bierze na siebie odpowiedzialność za błędy pracowników. Nie chodzi bowiem o to, żeby w przypadku błędu zrobić z pracownika chłopca do bicia, tylko o to, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność i nauczyć pracownika
odpowiedzialności za własne działania.
Przywódca z prawdziwego zdarzenia musi zdawać sobie sprawę z tego, czego nie wie, i otaczać się ludźmi, którzy w danej dziedzinie wiedzą więcej od niego. Lider musi być wiarygodny i musi stosować się do głoszonych przez siebie
wartości. A wiarygodność lidera polega m.in. na tym, że przywódca ma być uczciwy wobec pracowników. Lider musi szczerze rozmawiać z pracownikami zarówno o problemach firmy, jak i o problemach pracowników.
Edukowanie to kolejne zadanie lidera
Polega na zapewnieniu ludziom, z którymi pracuje nauczania, udostępnienia książek, nagrań, seminariów, szkoleń.
Winien też zadbać o to, aby rozwijali siebie i również, aby uczyli się rzeczy związanych z firmą i ich stanowiskiem. Podsumowując — im silniejsze będą cechy takie, jak: uczciwość, odwaga, wizja, poświęcenie, empatia, pokora, pewność siebie, tym silniejszy będzie przywódca.