Jak prawidłowo ustalić rok podatkowy?
Wiele ustaw podatkowych, na przykład te regulujące podatek CIT czy PIT posługują się zwrotem „rok podatkowy”. W związku z tym w dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Państwu jak prawidłowo ustalić okres roku podatkowego oraz poinformować o możliwości dostosowania go do specyfiki prowadzonej działalności.
Zacznijmy jednak od podstaw. Definicję roku podatkowego znajdziemy w art. 11. Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą „Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej”. Sprawa jest więc jasna na gruncie tych ustaw, które nie wprowadzają własnej definicji „roku podatkowego”. Należą do nich na przykład Ustawa o podatku od towarów i usług czy Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku tych podatków rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy rozpoczynamy działalność w trakcie trwania roku kalendarzowego, wówczas pierwszy rok podatkowy ulega skróceniu i trwa od momentu rozpoczęcia działalności do 31 grudnia.
W tym miejscu podkreślić należy, że lata podatkowe na gruncie różnych podatków mogą trwać niezależnie od siebie, nawet w stosunku do tego samego podmiotu.
Na przykład rok podatkowy tej samej spółki dla podatku VAT trwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia, a dla podatku CIT np. od 1 maja do 30 kwietnia.
Skoro wiemy już, jak wygląda ogólna zasada ustalania roku podatkowego, przejdźmy do wiadomości, które faktycznie mogą pomóc Państwu w optymalizacji podatkowej. Przypadek taki może mieć miejsce na gruncie CIT-u, ponieważ art. 8. Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób obszerny reguluje kwestie ustalania roku podatkowego, co więcej pozostawia w tej sprawie podatnikowi wiele swobody, pozwalając zmienić rok podatkowy na okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Ustalanie okresu roku podatkowego można podzielić na trzy grupy:
-
Przypadki, gdy podejmujemy po raz pierwszy działalność i chcemy, by rok podatkowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym– wówczas jeśli rozpoczęliśmy działalność w pierwszej połowie roku kalendarzowego, nasz rok podatkowy kończy się 31 grudnia tego samego roku kalendarzowego, jeśli jednak rozpoczęliśmy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, to przysługuje nam prawo wyboru, czy nasz pierwszy rok podatkowy skończy się wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym działalność rozpoczęliśmy, czy dopiero wraz z końcem następnego roku kalendarzowego.
Przykład 1: Podatnik podejmuje po raz pierwszy działalność 1 marca 2022 r. i przyjmuje za rok podatkowy rok kalendarzowy. Jego pierwszy rok podatkowy trwa od 1 marca do 31 grudnia 2022, a każdy kolejny od 1 stycznia do 31 grudnia.
Przykład 2: Podatnik podejmuje po raz pierwszy działalność 1 września 2022 r. i przyjmuje za rok podatkowy rok kalendarzowy. Może on wybrać czy jego pierwszy rok podatkowy będzie się kończyć 31 grudnia 2022 r. czy też 31 grudnia 2023r. Każdy kolejny rok podatkowy będzie trwał od 1 stycznia do 31 grudnia.
-
Przypadki, gdy podejmujemy po raz pierwszy działalność i nie chcemy, by rok podatkowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym- w tym przypadku pierwszy rok podatkowy trwa od momentu rozpoczęcia działalności do najbliższego dnia planowanego końca roku podatkowego.
Przykład 3: Podatnik podejmuje po raz pierwszy działalność 1 września 2022 r. i przyjmuje za rok podatkowy okres od 1 października do 30 września. Wówczas pierwszy rok podatkowy trwa od 1 do 30 września 2022 r., a każdy kolejny od 1 października do 30 września.
-
Przypadki, gdy zmieniamy czas trwania roku podatkowego- wówczas za pierwszy rok po zmianie uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Przykład 4: Podatnik, którego ostatni rok podatkowy trwał od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chce, aby jego nowy rok podatkowy trwał od 1 października do 30 września. Wówczas jego pierwszy rok podatkowy po zmianie będzie trwał od 1 marca 2022 do 30 września 2023.
Jeśli udało nam się zainteresować Państwa tematem wyboru optymalnego roku podatkowego oraz tak, jak my, dostrzegacie na tym polu okazję do optymalizacji podatkowej w Państwa firmie, to zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą podatkowym.