Jak motywować pracowników?
Jak sprawić, żeby pracownicy przychodzili do pracy z przyjemnością, co przekłada się na ich efektywność i sukcesy Twojej firmy? Czy musisz ich jakoś specjalnie motywować? Być może wydaje Ci się, że pieniądze są jedynym powodem, dla którego ludzie przychodzą do miejsca zatrudnienia. Czy na pewno? W tym wpisie wyjaśniamy, jakie są prawdziwe pobudki, dla których Twój zespół stawia się na swoich stanowiskach każdego dnia i co jest potrzebne do wydajnej i efektywnej pracy, w której nie jest potrzebna żadna dodatkowa motywacja.
Pieniądze dopiero na 6 miejscu
Wyniki badań pokazują, że w pracy dla ludzi ważniejsze są:
- pewność zatrudnienia;
- czy praca sprawia im przyjemność i jest interesująca;
- możliwość rozwoju i nauki;
- bycie docenionym;
- jaka jest struktura firmy.
Wiele osób na pierwszym miejscu w pracy stawia normalną atmosferę i to, że czują się na równi z innymi. Że mogą komunikować się w swobodny sposób i zachowywać się naturalnie, zamiast tworzenia sztucznych podziałów na lepszych, gorszych, synów i córek prezesa (często o niskich kompetencjach), itp. Nic nie drażni ludzi bardziej niż hipokryzja i podwójne standardy. W przestrzeni, w której tego nie ma, praca jest wydajna, spokojna i efektywna.
Proste rzeczy, o których się zapomina
Gdyby pracownik powiedziałby Ci szczerze, co przeszkadza mu w efektywnej pracy, mógłbyś się bardzo zdziwić. Mogłyby to być rzeczy, które można załatwić od ręki np. funkcjonalny komputer (podstawowe narzędzie pracy, a często stare i powolne), odpowiednie oprogramowanie, szybki internet, lepsza kawa, itp.
Dotrzymywanie obietnic i postanowień
Jeżeli chcesz stworzyć środowisko pracy, w którym pracownik czuje się bezpiecznie (co przekłada się na jej efektywność i wydajność), musisz zacząć od siebie i kadry managerskiej. Jeżeli są czynione jakieś ustalenia, przestrzega się ich. Jeżeli pracownik ma coś obiecane, pamięta się o tym i obietnice realizuje. Inaczej, każdy dzień może być jak szereg negatywnych niespodzianek, które nastawiają bojowo i negatywnie.
Straszenie nie jest skuteczne
Poza tym, jeżeli pracownik przychodzi do pracy ze strachu przed potencjalnym zwolnieniem, bo zbyt często słyszy np. “jak Ci się nie podoba, to mam 30 innych na Twoje miejsce”, jego praca nie może być efektywna. Zapewnij mu bezpieczeństwo mentalne i obserwuj cuda.
Autokracja odchodzi do lamusa
Owszem, możesz na każdym kroku podkreślać kto tu rządzi i czyja jest firma (oczywiście Twoja), ale nie zdziw się wtedy, że ludzie będą odchodzić przy najbliższej możliwej okazji do miejsc, w których będą w stanie utożsamić się z firmą i jej misją. Poczują się jej częścią. Poczują, że mają wpływ, są wysłuchiwani, a nie sterowani, niczym trybiki w wielkiej machinie.
Nikt, kto jest uważany za świetnego szefa oraz lidera, nie stał się nim w jeden dzień. Natomiast takich ludzi pamięta się i z nostalgią wspomina do końca życia. Możesz stworzyć firmę, do której przychodzi się z radością, przyjemnością i poleca się ją swoim znajomym oraz potencjalnym klientom. Albo taką, która będzie dla ludzi wyłącznie przystankiem przed czymś, co da im bezpieczeństwo, spokój, rozwój i możliwości.