Integracja w zespole – jakie przynosi korzyści?
Jeszcze nie tak dawno integracje zespołu pracowników były praktykowane tylko w wielkich firmach, korporacjach. W dzisiejszych czasach nie ma znaczenia czy firma jest duża czy mała, właściciele wiedzą, że bardzo ważnym jest umiejętne zadbanie o swoich podwładnych.
Dlaczego warto regularnie inwestować w imprezy integracyjne, co dają one pracownikom, a co pracodawcom?
Integracja w firmie pozwala kreować pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, a także na linii pracownicy-pracodawca. Stanowi również atrakcyjne urozmaicenie nudnej niekiedy pracy biurowej i sprzyja tworzeniu zwyczaju wzajemnej pomocy i motywacji. Zespół jest jednym z filarów współczesnej firmy i im bardziej jest zgrany, tym lepiej i efektywniej pracuje. Dlatego też pracodawcy coraz częściej zwracają większą uwagę na atmosferę, która panuje między jego członkami.
Zastanówmy się, czemu właściwie służy integracja pracownicza i w jaki sposób można ją przeprowadzić?
Zespół zazwyczaj składa się z osób o zupełnie odmiennych temperamentach i cechach charakteru, przez co często pojawiają się między nimi konflikty i napięcia. Głównym celem integracji pracowniczej jest więc scalenie zespołu. Jednak w relacjach międzyludzkich chodzi nie tylko o łagodzenie sporów. Co jakiś czas z pewnością do zespołu dołącza nowa osoba, która początkowo czuje się niemal zawsze nieco nieswojo i niepewnie. Można np. zorganizować wspólny z innymi pracownikami wyjazd, czy wyjście do restauracji, teatru, czy kina i to może sprawić, że poczuje się w pełni członkiem zespołu, co z pewnością wpłynie na jej efektywność. W końcu jeżeli nie czujemy się komfortowo i pewnie, możemy mieć problemy ze skupieniem.
Integracja pozwala zatem na budowanie od początku poprawnych relacji w zespole, a także mozolne budowanie w nim odpowiedniej atmosfery, motywacji i entuzjazmu.
Wiadomym jest, że jeśli w danym zespole panuje odpowiednia atmosfera, pozbawiona niepotrzebnych konfliktów, nerwów i stresu, praca wykonywana jest znacznie szybciej, a obowiązki przestają być przykrą koniecznością. Taka strategia znacznie zwiększa efektywność pracy poszczególnych zespołów, a w konsekwencji – wydajność pracy firmy i jej zyski.
Dodatkową korzyścią, jaką daje integracja pracownicza jest budowanie lojalności zatrudnionych, utożsamianie się ich z firmą. Regularne i przemyślane spotkania integracyjne sprawiają, że pracownicy nie czują się wyłącznie małymi trybikami w machinie, bez względu na to, jak duża lub mała jest firma. Skutecznie mogą zacieśniać się więzi na linii pracownik – firma. Poprzez identyfikację z firmą stają się wydajniejsi, lepiej rozumieją cele firmy i efektywnie dążą do ich zrealizowania.
Reasumując, należy cieszyć się z faktu, że właściciele firm, jak również i sami pracownicy, potrafią zareagować i zacząć się integrować w imię wyższych celów. Dzisiejszy świat daje nam dużo możliwości, a wszelkie scenariusze należy dobrać do osobowości wszystkich pracowników.