Elon Musk o pracownikach, firmie, biznesie
„Kiedy zakładaliśmy z bratem naszą pierwszą firmę, zamiast wynająć apartament, wynajęliśmy małe biuro. Spaliśmy na kanapie, mieliśmy jeden komputer, strona działała w dzień, w nocy pisaliśmy kod. 7 dni w tygodniu, cały czas. Po prostu musisz pracować, by coś osiągnąć”
Elon Musk
Elon Reeve Musk – amerykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Biznesmen urodził się w 1971 roku w Pretorii (RPA). Jest posiadaczem trzech obywatelstw – południowoafrykańskiego, amerykańskiego i kanadyjskiego. Według jednych jest genialnym wizjonerem, w ocenie innych nieco zbyt szalony biznesmen. Od lat angażuje się i rozwija projekty o ogromnej skali, które mogą być potencjalnie przełomowe dla ludzkości.
„Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces. Jeśli inni ludzie pracują 40 godzin w tygodniu, a ty 100 godzin, to ty w 4 miesiące osiągniesz to, co innym zajmie rok”
SpaceX Elona Muska już kilka razy przeszła do historii, dokonując rzeczy wydawałoby się niemożliwych. Firma ta nie tylko oferuje kosmiczne usługi „kurierskie” – dostarczania satelitów na orbitę Ziemi, ale pracuje też nad tym, by wysłać ludzi na Marsa i stworzyć system podróży międzyplanetarnych, który umożliwi zbudowanie marsjańskiej kolonii, a następnie dalszą eksplorację naszego Układu Słonecznego.
Z kolei Tesla Motors produkuje samochody na prąd, które są częściowo autonomiczne – kierowca może np. przywołać auto lub włączyć tryb autonomicznej jazdy na drodze (pod warunkiem, że trzyma ręce na kierownicy i jest czujny). Firma produkuje również akumulatory do magazynowania energii i solarne dachówki.
Musk planuje również sprzedaż elektrycznych układów napędowych, które umożliwiłyby innym przedsiębiorstwom tworzenie własnych modeli bez konieczności opracowywania ich od podstaw. W gazetach jego działania porównywane są do działań Henry’ego Forda za rewolucyjne podejście do rozwoju motoryzacji. Od 1 lutego 2016 r. przedsiębiorstwo nosi nazwę Tesla Inc. Produkuje również samochody autonomiczne.
„Jeśli nie wierzysz, że wszyscy pracownicy mogą przyczyniać się do sukcesu firmy, cała technologia świat nie pomoże zwiększyć ich kompetencji.”
The Boring Company zajmuje się drążeniem podziemnych tuneli i testowaniem systemu transportowego, który pozwoli na błyskawiczne przemieszczanie się ludzi we własnych samochodach, w autonomicznych podach i hyperloopie (superszybkiej kolei). Pierwszy testowy tunel firmy powstał przy siedzibie SpaceX w Los Angeles. Został oficjalnie otwarty w grudniu 2018 roku.
Neuralink to firma założona przez Muska w 2017 roku zajmująca się rozwojem neurotechnologii,. To najbardziej zagadkowa z firm należących do biznesmena, niewiele wiadomo o tym, jakie robi postępy. Jej celem była integracja ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją.
Starlink to przedsięwzięcie, w ramach którego powstać ma konstelacja satelitów dostarczająca internet. Ma umożliwić m.in. łączność internetową ze statkiem, na którego pokładzie podróżować ma pierwszy kosmiczny turysta. W lutym 2018 roku SpaceX dostarczyło na orbitę dwa eksperymentalne satelity. Docelowo ma być ich 12 tysięcy.
Musk prowadzi również działalność filantropijną – przewodniczy Fundacji Muska, finansującej edukację naukową, pomoc pediatryczną i badania nad czystą energią. Jest powiernikiem X PRIZE Foundation, promującej technologie odnawialnych źródeł energii. Zasiada w zarządzie Space Foundation, The Planetary Society, The National Academies Aeronautics, Space Engineering Board i Stanford Engineering Advisory Board.
„Niektórzy ludzie nie lubią zmian, ale trzeba podjąć zmiany, jeśli alternatywa oznacza katastrofę.”
Elon Musk, choć jest szefem prowadzi i rozwija kilka firm technologicznych, wciąż znajduje czas na czytanie książek. I to niekoniecznie naukowych, czy biznesowych. Na półkach jego biblioteki można znaleźć zarówno klasyczne pozycje, jak i książki fantasy. Nie brakuje też oczywiście poradników, jak zbudować rakietę.
Kiedy Elon Musk był małym chłopcem, przezywano go „Muskrat”, czyli… piżmak. W dzieciństwie szef Tesli był wycofany i trudno mu było zdobyć akceptację innych dzieci. Sporo czasu poświęcał więc na czytanie książek, głównie fantasy i science-fiction. Jednym z jego ulubionych cykli był „Władca pierścieni”. M.in. ta lektura pomogła mu stworzyć w głowie przyszłą wizję samego siebie. – Bohaterowie książek, które czytałem, zawsze chcieli ratować świat – powiedział w jednym z wywiadów dla „The New Yorker”.
Elon Musk wielokrotnie ostrzegał świat przed zagrożeniami, jakie wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji. – Musimy być ogromnie ostrożni, jeśli chodzi o Artificial Intelligence. Stanowią dla nas większe zagrożenie niż broń jądrowa – napisał kiedyś na Twitterze. By zrozumieć, czemu to zagrożenie jest tak ogromne, Musk radzi, by sięgnąć do książki „Superintelligence: paths, dangers, strategies”.