Dlaczego potrzebujesz poduszki finansowej?
Na naszej drodze życiowej pmogą pojawić się pewne finansowe tarapaty. Życie bowiem jest nieprzewidywalne i niestety czasem negatywnie nas zaskakuje. Może to być utrata pracy, nagła choroba, strata znacznej wartości majątku, ogólny kryzys gospodarczy, czy wysoka inflacja.
I w takim kryzysowym momencie będzie w stanie nam pomóc odpowiednia PODUSZKA BEZPIECZEŃSTWA FINANSOWEGO.
Co zatem kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem?
Rzecz jasna, że nie chodzi o upychanie oszczędności w poduszce, na której śpimy. Jest to wyłącznie bardzo sugestywna metafora. Pod pojęciem poduszki finansowej rozumiemy fundusze, dzięki którym, w razie nieprzewidzianych zdarzeń pozbawiających nas środków do życia, będziemy mogli przez jakiś czas normalnie funkcjonować oraz regulować bieżące zobowiązania takie, jak:
– koszty wyżywienia,
– opłaty za media i czynsz,
– raty kredytu hipotecznego itp.
Gdy posiadamy dodatkowe środki na przeżycie, możemy spokojnie poszukiwać nowego zajęcia, nie przyjmując w desperacji pierwszej nadarzającej się oferty. Mamy również czas na rozważenie różnych scenariuszy ratunkowych, na przykład podjęcie działalności gospodarczej.
Poduszka finansowa stanowi więc swego rodzaju AMORTYZATOR, którego zadaniem jest złagodzenie naszego ekonomicznego potknięcia. Jest elementem racjonalnego zarządzania budżetem domowym.
Środki gromadzone w ramach poduszki finansowej powinny być:
– stosunkowo łatwo dostępne,
– zdywersyfikowane, tj. rozlokowane w różnych formach, takich jak lokaty w banku, obligacje skarbowe lub jednostki uczestnictwa bezpiecznego funduszu,
– obarczone niskim ryzykiem finansowym,
– nacechowane wysoką płynnością, tj. możliwością sprawnej zamiany ich na środki pieniężne, bez utraty ich wartości.
A czego nie należy kupować do poduszki finansowej? Z całą pewnością akcji. Posiadają one wprawdzie wyższy potencjał zarabiania, lecz charakteryzują się dużym ryzykiem inwestycyjnym.
Nie warto również przechowywać pieniędzy w domu. Nie przynoszą one bowiem żadnych dochodów, można je stracić w wyniku kradzieży, a ponadto trudno jest zapanować nad pokusą wydania tak łatwo dostępnej gotówki.
Najważniejsze jest bowiem to, aby oszczędności stanowiących poduszkę finansową nie roztrwonić w innym celu niż ten, dla którego są przeznaczone. Mają one przecież zapewnić nam „miękkie lądowanie” w krytycznej sytuacji.
Jak zbudować poduszkę finansową?
Budowanie poduszki finansowej to proces wieloetapowy, który można przedstawić w kilku krokach:
1. W miarę możności finansowych, spłata najbardziej obciążających nas zobowiązań, likwidacja lub zmniejszenie salda debetowego na karcie bankowej,
2. Stworzenie sobie funduszu awaryjnego na nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa sprzętu AGD, auta lub nagła choroba,
3. Zaplanowanie budżetu domowego, systematyczna kontrola wydatków,
4. Oszczędzanie na co dzień poprzez dokonywanie racjonalnych i tylko niezbędnych zakupów.
Reasumując, osoby które zbudowały poduszkę finansową, mogą cieszyć się o wiele większym komfortem psychicznym, gdyż nie przeraża ich wizja ewentualnych problemów finansowych. Dlatego nie należy zwlekać i już dziś pomyśleć, w jaki sposób w trudnej sytuacji, zapewnić sobie miękkie lądowanie na własnej poduszce finansowej.