CTA – co to jest i do czego służy?
CTA to skrót od call to action, co tłumaczone z języka angielskiego na polski oznacza wezwanie do działania, polegającego w szczególności na nakłonieniu użytkowników do konkretnej reakcji. Może to być np. wykonanie telefonu, wypełnienie formularza, zapisanie się do newslettera, zakup produktu, założenie konta, czy pobranie pliku. CTA widoczne jest na stronach internetowych w postaci przycisku, nagłówka, infografiki lub linku. Call to action ma ogromne znaczenie, choć wciąż sporo osób nie docenia w pełni jego potencjału. A przecież zastosowanie go w umiejętny sposób w znacznym stopniu zwiększa ruch na stronie, co wiąże się ze wzrostem sprzedaży i zysków firmy.
Oprócz strony internetowej, CTA można z powodzeniem zastosować również w innych miejscach, takich jak:
– reklama internetowa w formie graficznej, wideo, tekstowej oraz audio,
– meta description – w opisie strony internetowej, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania, zwykle stosuje się CTA zachęcające do przejścia do witryny,
– mailing – praktyka bardzo popularna, wezwanie do działania także ma tu mieć rozmaite formy, takie jak tekst, grafika, link lub przycisk.
Jak stworzyć CTA?
Aby przy stosowaniu przycisku CTA osiągnąć oczekiwane rezultaty, przede wszystkim musi być on bardzo dobrze widoczny już w momencie przejścia na stronę, otwarcia wiadomości e-mail itp. Wezwanie do działania powinno być precyzyjnie sformułowane i bezpośrednie. Należy stworzyć taki komunikat, który nakłoni odbiorców do wykonania konkretnej akcji. Najlepszą formą jest zwracanie się bezpośrednio do użytkowników, a więc sformułowanie wezwania z wykorzystaniem drugiej osoby liczby pojedynczej. Równie istotne jest to, aby wyraźnie określić, co czeka odbiorcę po kliknięciu CTA.
Call to action pod względem barw powinno odróżniać się od pozostałych elementów, a jednocześnie prezentować się estetycznie.
Jakie znaczenie ma wielkość i wygląd przycisku?
Obowiązuje zasada: im większe CTA, tym skuteczniejsze. Oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku i proporcji w stosunku do reszty witryny. Rozmiar CTA jest istotny o tyle, że jest on wyraźnie większy od pozostałych elementów strony, zatem odbiorcy mogą domniemywać, że wykonanie określonej czynności to bardzo ważny cel.
Aby być przekonanym, że wezwanie do działania będzie zauważalne, należy zadbać o kontrast kolorystyczny. Call to action kolorystycznie powinno odróżniać się od pozostałych elementów. Jednocześnie trzeba dopilnować, aby całość prezentowała się estetycznie i wywoływała emocje. Aby to osiągnąć, można używać tzw. power words, do których zalicza się np.: za darmo, ekskluzywny, wyprzedaż, rewelacyjny, nowy.
Kiedy stosować CTA?
Call to action warto stosować w tym momencie, gdy pojawia się potrzeba wskazania odbiorcom, co powinni zrobić.
Wezwanie do działania może zachęcać do:
– zakupu konkretnych produktów,
– zapisania się do newslettera,
– pobrania darmowych materiałów.
Podsumowując, o czym należy pamiętać przy tworzeniu call to action:
komunikaty powinny być precyzyjne i jasno sformułowane; należy unikać niejasności, które mogłyby wprowadzać użytkowników w błąd,
tekst ma trafiać bezpośrednio do odbiorcy i nakłaniać go do wykonania akcji, dlatego nie ma się co obawiać trybu rozkazującego, ani zwrotów na „Ty”, przy użyciu odpowiednich narzędzi np. Google Optimize, należy systematycznie analizować, jak skuteczne jest CTA,
na podstawie przeprowadzonych analiz wprowadzaj zmiany, zarówno w zakresie tekstu, jak i kolorystyki, czy rozmiaru przycisku.
Call to action button – podsumowanie
Stosując kluczowe zasady przy projektowaniu strony i przycisku call to action, można w znacznym stopniu zwiększyć konwersję, zrealizować cele, zmaksymalizować zyski. Każdy fragment strony internetowej powinien dostarczać użytkownikowi informacji i dążyć do realizacji założonych wcześniej celów marketingowych i biznesowych. I co najważniejsze – przekaz musi być spójny, a CTA zwiększać zainteresowanie produktami i usługami.